با NVT یکی از نسبت های مورد نیاز در ترید بیشتر آشنا شوید!

آشنایی با نسبت NVT

معامله کنندگان و تحلیلگران بازار از اندیکاتورها و نسبت های مختلفی برای تعیین ارزش سهام، دارایی ها، کالاها و ارزها استفاده می‌کنند. هرچند هنگامی که صحبت از بیت کوین می‌شود شرایط کمی فرق می‌کند.

به دلیل ماهیت و این نکته که بیت کوین اولین ارز دیجیتال کاملا کاربردی جهان می‌باشد، تفاوت هایی ایجاد می‌شود که باید مد نظر قرار داد.

برای مثال، هنگامی که افراد سهام معامله می‌کنند، از نسبت P/E یا همان نسبت قیمت به درآمد و سود هر سهم بهره می‌برند. این نسبت، قیمت فعلی هر سهم را نسبت به سود یا درآمد یک سهم محاسبه می‌کند.

هرچند در خصوص بیت کوین، استفاده از این نسبت دشوار است زیرا بیت کوین سهام نیست. هرچند نسبت مشابهی با P/E به اسم نسبت NVT وجود دارد.

 

نسبت NVT بیت کوین چیست؟

نسبت NVT بیت کوین که به آن نسبت ارزش شبکه به تراکنش های بیت کوین نیز می‌گویند، بیشتر یا کمتر بودن ارزش قیمت بیت کوین نسبت به ارزش واقعی آن را نشان می‌دهد.

این نسبت بیانگر ارزش شبکه بیت کوین (یا همان ارزش بازار بیت کوین) و حجم تراکنش های انجام شده در بلاک چین بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته می‌باشد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد، نسبت NVT را همان نسبت P/E برای بیت کوین می‌دانند، زیرا این نسبت از ارزش موجود در شبکه به عنوان واسطه ای برای درآمد شرکت استفاده می‌کند.

نمودار زیر قیمت فعلی بیت کوین (خط بالایی) و نسبت NVT بیت کوین (خط پایینی) را نشان می‌دهد.

نسبت NVT

نحوه محاسبه نسبت NVT بیت کوین

در واقع محاسبه نسبت NVT بیت کوین بسیار آسان است. فقط کافی است ارزش بازار فعلی را تقسیم بر حجم تراکنش های ۲۴ ساعت گذشته کنید.

اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه نسبت NVT به آسانی در دسترس می‌باشند. می‌توان ارزش بازار را از وبسایت هایی نظیر CoinGecko و حجم تراکنش را از وبسایت هایی نظیر blockchain.com به دست آورد.

به خاطر داشته باشید که استفاده از اطلاعات از وبسایت های مختلف احتمالا منجر به نسبت NVT متفاوت می‌شود زیرا ممکن است اطلاعات این وبسایت ها فرق داشته باشد.

فردی که مفهوم نسبت NVT بیت کوین را ایجاد کرد، محقق و تحلیلگر مستقل و مشهور کریپتو Willy Woo بود. وی در توییت خود اظهار کرد:

بیت کوین حباب نیست. من نسبت ارزش بازار به حجم تراکنش را ارائه می‌دهم که نزدیک ترین مفهوم به نسبت P/E می‌باشد. مقاله آن را به زودی منتشر می‌کنم.

bitcoin value to volume ratio

هرچند این نکته نیز قابل ذکر است که به دلیل نوسان شدید، ارزش بازار می‌تواند به طور چشمگیری تغییر کند. حجم تراکنش شبکه نیز می‌تواند متفاوت باشد و به همین دلیل نسبت دیگری به اسم سیگنال NVT بیت کوین یا NVTS وجود دارد.

 

نسبت NVTS بیت کوین چیست؟

نسبت NVTS بیت کوین تقریبا مشابه با نسبت NVT می‌باشد اما دقیق تر و حساس تر است. به منظور تعیین این نسبت، تنها کاری که باید انجام داد این است که ارزش بازار بیت کوین را بر حجم تراکنش ۹۰ روزه تقسیم کرد.

نسبت NVTS توسط دمیتری کالیچکین مدیر ارشد تحقیقات شرکت کریپتولب کپیتال ایجاد شده است.

هرچند کالیچکین محدودیت های این اندیکاتور را تایید کرده است زیرا در ایجاد این نسبت، تعداد تراکنش ها با تعداد آدرس های فعال روزانه را مد نظر قرار نداده اند.

 

نحوه استفاده از نسبت NVT بیت کوین

نسبت NVT همانند سایر اندیکاتورها می‌تواند اطلاعات ارزشمندی ارائه دهد که می‌تواند بر فرایند تصمیم گیری شما تاثیرگذار باشد.

همانطور که بیان شد هدف اصلی این نسبت، تعیین کمتر یا بیشتر بودن قیمت بیت کوین نسبت به ارزش واقعی خود است. این اندیکاتور می‌تواند به شما بگوید که زمان فروش است زیرا قیمت دارایی بسیار بیشتر از ارزش واقعی آن است و یک اصلاحیه قیمت در راه است، و یا اینکه زمان خرید دارایی مورد نظر است زیرا قیمت آن بیانگر ارزش واقعی دارایی نمی‌باشد.

نظریه های مختلفی در خصوص این موضوع وجود دارد که چه زمانی NVT بیانگر وضعیت بازار است و چگونه می‌توان از آن به بهترین شکل استفاده کرد، اما در آخر تصمیم با شماست.

بعضی از تحلیلگران بیان می‌کنند هنگامی که نسبت NVT به مقدار ۹۵ یا بیشتر است، بیت کوین در حباب قیمت قرار دارد. برای آنکه این نسبت زیاد باشد ارزش بازار بیت کوین باید بسیار بیشتر از حجم تراکنش های آن باشد. این موضوع نشان می‌دهد که قیمت دچار تورم شده است. مخالف این شرایط نیز صادق است.


با NVT یکی از نسبت های مورد نیاز در ترید بیشتر آشنا شوید!
جایگزین بایننس
جایگزین امن بایننس
جایگزین صرافی بایننس
بهترین جایگزین بایننس
جایگزین بایننس binance
جایگزین binance
تجارت ارز دیجیتال

اخبار بیت کوین

بیت کوین

sitemap sitemap1 sitemap2 sitemap3 sitemap4
ثبت نام ارز دیجیتال ثبت نام مجوز استخراج ارز دیجیتال آموزش گرفتن مجوز ماین کردن بیت کوین نحوه گرفتن مجوز استخراج بیت کوین مراحل دریافت مجوز استخراج بیت کوین هزینه گرفتن مجوز استخراج ارز دیجیتال خرید ارز تلگرام مراحل دریافت مجوز استخراج بیت کوین چجوری مجوز استخراج ارز دیجیتال بگیریم ؟ فروش ارز تلگرام قیمت ارز تلگرام بهترین کیف پول بیت کوین bitcoin wallet آموزش تصویری گرفتن مجوز استخراج ارز دیجیتال چگونگی اخذ مجوز استخراج ارز دیجیتال در ایران