شبکه لایتنینگ بهینه ترین راه حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین؟! + طریقه کارکرد آن

شبکه لایتنینگ راهکاری برای مقیاس پذیری

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) از سال ۲۰۱۶ که مورد توجه قرار گرفت، موضوعی بحث برانگیز بوده است. به عنوان راه حلی  برای مشکل مقیاس پذیری بیت کوین، بسیاری از اعضای جامعه بیت کوین در مورد اینکه آیا این شبکه تاثیرگذار هست یا نه، نظرات منفی زیادی از خود بروز داده اند. در حال حاضر نیز این شبکه هنوز انتقادات زیادی در مورد غیرمتمرکز سازی، مشکلات مسیریابی و تجربه کاربری ضعیف به خود می بیند.

شبکه ی لایتنینگ

اگر در مورد نحوه کارکرد شبکه لایتنینگ مطلع هستید، می توانید به بخش بعدی بروید.

طی دوران بحث ها و صحبت ها درباره ی مشکل مقیاس پذیری بیت کوین در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، بجای افزایش ناچیز اندازه بلاک ها، شبکه لایتنینگ و راه حل های لایه دوم دیگر به عنوان بهترین مسیر برای شبکه شناخته می شدند. شبکه لایتنینگ از تکنولوژی کانال پرداخت هدایت شده استفاده می کند، چیزی که حتی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، نیز در مرود آن صحبت کرده بود.

به جای مخابره تراکنش ها به تمام شبکه، دو کاربر می توانند بدون هیچگونه استفاده ای از بلاک چین، بین یکدیگر پول رد و بدل کنند. با استفاده از رمزنگاری و کمک فراوان از علم تئوری بازی ها، ایده ی اصلی این است که بتوانید به هر کس پرداخت انجام دهید، حتی اگر هیچ کانال ارتباطی با آنها ندارید.

شبکه لایتینگ

ابتدا با کانال های پرداخت شروع می کنیم. برای مثال، می گوییم آلیس و باب می خواهند تراکنشی انجام دهند. هر یک کانال پرداخت خود را به اندازه ۱ بیت کوین شارژ می کنند. این “شارژ کردن” به نوع خاصی آدرس تبدیل می شود. آن را به عنوان تعدادی مهره بر روی یک تکه نخ تصور کنید، هر یک از این دو نفر تعداد برابری مهره نزد خود دارند. اگر آلیس بخواهد به باب پولی بدهد، می تواند به راحتی یک مهره از سمت خود به سمت باب بفرستد.

در واقعیت، این مهره ها تراکنش های انضا شده می باشند. هر دو طرف تراکنش را امضا کرده ولی آن را مخابره نمی کنند. در صورتی که هر طرف بخواهد کانال را متوقف کرده و پول خود را برداشت کند، می تواند به سادگی آخرین تراکنش امضا شده را مخابره کند تا محاسبات تعدیل حساب ها بر روی بلاک چین محاسبه شود. پس آلیس می تواند برای باب ۰.۱ بیت کوین فرستاده، باب ۰.۲ بیت کوین به او برگرداند و به همین شکل این تراکنش ها ادامه داشته تا اینکه یک طرف تصمیم به توقف این کانال بگیرد.

شبکه لایتینگ

حال کارول را نیز به این مثال اضافه می کنیم. او تعدادی کالا به آلیس فروخته است، ولی هیچ کانالی با وی ندارد. ولی، کارول با باب یک کانال شارژشده دارد. با استفاده از تکنیک های رمزنگاری، آلیس می تواند برای باب پول بفرستد و باب نیز به نوبه خود پول ها را برای کارول می فرستد. این کار بدون نیاز به اعتماد و بصورت کاملا امن انجام شده و هر طرف تراکنش می تواند از صحت نتیجه کار اطلاع پیدا کنند.

از آن به بعد، می توانید به ۶ درجه تفکیک فکر کنید. هر نود یا گره باید بتواند در صورت وجود مسیر، پرداختها را به هر نود دیگر هدایت کند.

مسائل مالی شبکه لایتنینگ

ایده اصلی این است که هر نود مقداری درآمد ثابت دارد، چرا که هر نود هدایت کننده، می تواند مبلغ کمی به عنوان کارمزد هدایت تراکنش دریافت کند. این وجوه در حدود چند درصد به ساتوشی بوده و بسیار ناچیز می باشند.

طبق آمار BitcoinVisuals.com، کمتر از ۱۰۰۰ نود فعال شبکه لایتنینگ در حال حاضر وجود دارند. ظرفیت شبکه، یا تعداد بیت کوینهای موجود در نودهای شبکه لایتنینگ، حدود ۸۵۰ بیت کوین، معادل ۹ میلیون دلار می باشد که این مقدار در ماه های اخیر شاهد افت بوده و از ۱۱۰۰ در آپریل امسال به این مقدار کاهش پیدا کرده است.

با اینکه این مقدار به نظر بالا می آید، در نظر داشته باشید که این تنها ۰.۰۰۴۷ درصد از بیت کوینهای موجود تا امروز است.

شبکه لایتینگ

به علاوه، سازمانی با نام LNBig.com، حدود ۵ میلیون دلار از این ۹ میلیون دلار در شبکه لایتنینگ را در کنترل خود دارد. با بیش از ۱۸۰۰ کانال پرداخت بین نودها، این شرکت با اختلاف بزرگترین عضو این شبکه می باشد.

این شرکت در شبکه اجتماعی Reddit، درباره ساختار کارمزدها و چشم انداز خود از شبکه لایتنینگ صحبتهایی کرده بود:

من در حال حاضر ۲۰۰ تا ۳۰۰ تراکنش از طریق تمام نودها بصورت روزانه دارم و گاهی ۶۰۰تا. از لحاظ حق کمیسیون، روزانه ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ ساتوشی بدست می آورم. که معادل ۰.۴ تا ۰.۸ دلار است. حداکثر در ماه ۲۰ دلار می شود. ابتدای شروع هر کانال (باز و بسته شدن دوباره)، احتمالا حدودا بیشتر از ۱۰۰۰ دلار هزینه کرده ام. پس تا الان سودی نداشته ام.

یعنی درآمد ماهانه ۲۰ دلار از ۵ میلیون دلار ذخیره شده. به بیان دیگر، این برابر است با ۴۸ دلار سالانه به ازای میلیون ها دلار سرمایه حبس شده در این شبکه و با هزینه ی ۱۰۰۰ دلاری باز کردن و بستن کانال ها، بدون در نظر گرفتن سخت افزارهای مورد نیاز برای کار کردن نودها. آنطور که پیداست، فعالیت های LNBig کاملا خیرخواهانه می باشند!

در این پست رددیت، LNBig همچنین اشاره کرد که کانال های استفاده نشده یا غیرقابل استفاده چندین ماه پیش بسته شده اند که باعث افت ظرفیت این شبکه به اندازه ۲۰۰ بیت کوین شد.

آیا شبکه لایتنینگ عملی خواهد شد؟

با وجود رشد بسیار زیاد شبکه در نیمه اول ۲۰۱۹، تعداد کانال ها و ظرفیت شبکه در حال افت می باشد.

بنیان گذار اتریوم، ویتالیک بوترین، درباره تکنولوژی لایه دوم و مخصوصا شبکه لایتنینگ اتریوم، پلاسما، صحبتهایی در توییتر کرده است:

شبکه لایتینگ

من هر روزه در مورد شبکه لایتنینگ داده های خارج از بلاک چین خوشبین تر می شوم. ولی ساخت آنها مشکل است، نیاز به منطق های لایه اپلیکیشن زیادی برای مشوق ها دارند و به سختی تعمیم پذیرند.

با وجود ادعای بعضی طرفداران مبنی بر اینکه این شبکه فعلا به درستی کار می کند، اگر شبکه لایتنینگ بخواهد به وعده های خود عمل کند، نیازمند توسعه و بهبودهای جدی و فراوانی است. مواردی مانند آنلاین نگه داشتن کیف پول بصورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته، عدم توانایی دریافت پول تا وقتی که پول ارسال نکرده باشید یا از دست دادن تمام پولتان در صورت خراب شدن یا کرش کردن کامپیوتر، واضح است که مردم را نسبت به استفاده از شبکه لایتنینگ محتاط می کند.

تکنولوژی های جدید مانند مسیرهای چندگانه پیرایش شده اتمی، می توانند شبکه لایتنینگ را از چاله ای که در آن افتاده است، رهایی دهند. ولی تا الان، یک سال و نیم پس از پیاده سازی شبکه لایتنینگ، لایه دوم بیت کوین وضعیت جالبی ندارد.


شبکه لایتنینگ بهینه ترین راه حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین؟! + طریقه کارکرد آن
جایگزین بایننس
جایگزین امن بایننس
جایگزین صرافی بایننس
بهترین جایگزین بایننس
جایگزین بایننس binance
جایگزین binance
تجارت ارز دیجیتال

اخبار بیت کوین

بیت کوین

sitemap sitemap1 sitemap2 sitemap3 sitemap4
ثبت نام ارز دیجیتال ثبت نام مجوز استخراج ارز دیجیتال آموزش گرفتن مجوز ماین کردن بیت کوین نحوه گرفتن مجوز استخراج بیت کوین مراحل دریافت مجوز استخراج بیت کوین هزینه گرفتن مجوز استخراج ارز دیجیتال خرید ارز تلگرام مراحل دریافت مجوز استخراج بیت کوین چجوری مجوز استخراج ارز دیجیتال بگیریم ؟ فروش ارز تلگرام قیمت ارز تلگرام بهترین کیف پول بیت کوین bitcoin wallet آموزش تصویری گرفتن مجوز استخراج ارز دیجیتال چگونگی اخذ مجوز استخراج ارز دیجیتال در ایران