راهنمای جامع بلاک چین Cosmos و توکن ATOM، انقلابی در مقیاس پذیری و تبادل

cosmos

در این راهنمای جامع به بررسی بلاک چین Cosmos پرداخته می شود. زمانی که ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر بیت کوین را در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ منتشر کرد، انقلابی در جهان ایجاد شد. مهمترین چیزی که بیت کوین جهان را با آن آشنا کرد، فناوری بلاک چین بود. از آن به بعد بود که هجوم آغاز شد و فناوری بلاک چین توسط بسیاری از بزرگترین شرکت های جهان پذیرفته شد. اتریوم تطبیق پذیری فناوری بلاک چین را به جهان نشان داد.

با این وجود، مشکلاتی نیز همراه با پذیرش سریع می آید. این مشکلات در زمینه مقیاس پذیری و قابلیت همکاری می باشد. بلاک چین Cosmos در تلاش برای حل همه این مشکلات و ارتقا دادن بلاک چین است. قبل از آشنایی با Cosmos، اجازه بدهید که نگاه دقیق تری به مشکلات مقیاس پذیری و قابلیت همکاری بیاندازیم.

مشکل مقیاس پذیری

برای اینکه بیت کوین و اتریوم بتوانند با سیستم های رایج و اصلی مانند Visa و پی پال رقابت کنند، لازم است که این ارز های دیجیتال زمان تراکنش خود را ارتقا دهند. در حالی که پی پال ۱۹۳ تراکنش را در ثانیه مدیریت می کند و Visa نیز ۱۶۶۷ تراکنش را در ثانیه مدیریت می کند، اتریوم تنها ۲۰ تراکنش را در ثانیه و مدیریت می کند و از آن بدتر بیت کوین تنها ۷ تراکنش را در ثانیه مدیریت می کند. اتریوم و بیت کوین تنها با کار بر روی مقیاس پذیری خود می توانند این ارقام را بهبود بخشند. تا به حال، راه حل های احتمالی زیادی برای این مشکل پیشنهاد شده است که از جمله آنها می توان موارد زیر را نام برد:

سگویت (Segwit) شبکه لایتنینگ یا Raiden

هر دوی این روش ها می توانند مفید باشند اما با این وجود معایب خود را نیز دارا می باشند. سگویت (Segwit) یک راه حل مقیاسی عمود است یعنی تا حد زیادی وابسته به قابلیت های فیزیکی یک ماشین مجرد است. از طرف دیگر، شبکه لایتنینگ یک سیستم پرداخت برجسته است اما در حال حاضر تنها می تواند تراکنش های خرد (کم مقدار)‌ را مدیریت کند.

مشکل قابلیت همکاری

بیایید نگاهی به اکوسیستم حال حاضر بیاندازیم. در فضای کریپتو، کوین های مختلفی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و غیره وجود دارد. به طور مشابه در جهان مالی، سیستم هایی مانند بانک های سنتی وجود دارند که از SWIFT، ACH و غیره استفاده می کنند. این مشکل ریشه در این حقیقت دارد که ارتباط برقرار کردن با یکدیگر برای این موجودی های منفرد سخت می باشد. برای بیت کوین مشکل است که بداند در اتریوم چه می گذرد و بالعکس. اغلب اوقات این بلاک چین ها تبدیل به انبار هایی می شوند که به ندرت هیچ اطلاعاتی را با همدیگر به اشتراک می گذارند. راه حل هایی مانند مبادله بین زنجیره ای اتمی (Atomic Swap) وجود دارد که همکاری واقعی نیستند.

زمانی که بانک ها بخواهند با کریپتو ها ارتباط برقرار کنند، این مشکل دو چندان می شود. به همین خاطر است که صرافی های ارز دیجیتالی که پورتالی بین کریپتو ها و بانک ها فراهم می کنند از اهمیت و قدرت بالایی برخوردار می شوند. اما این در ذات خود با مشکل مواجه است. صرافی ها موجودیت هایی غیر متمرکز نیستند و شدیدا آسیب پذیر هستند. این صرافی ها ممکن است هک شوند و یا ممکن است برای ارتقای سیستم خود برای مدتی طولانی با قطع سرویس مواجه شوند.

علاوه بر این، یک حوزه دیگر نیز وجود دارد که در آن عدم ارتباط بین جهان سنتی و جهان کریپتو می تواند منجر به نتایج فاجعه باری شود و این حوزه ICO ها می باشد. در ICO، افرادی میلیون ها دلار در عوض توکن هایشان دریافت می کنند اما ذخیره آن پول در حساب های بانکی آنها دشوار می باشد. واضح است که بانک ها می خواهند بدانند که آن پول از کجا آمده است و همچنین می خواهند که بدانند که این پول ها توسط چه افرادی پرداخت شده اند؛ یقینا افراد مدیریت کننده ICO ها قادر به فراهم کردن جواب این سوالات برای بانک ها نخواهند بود.

بلاک چین Cosmos راه حل این مشکلات 

Cosmos

Cosmos قصد دارد تبدیل به اینترنت بلاک چین ها شود و هدفش این است که روزی این مشکلات را برای همیشه حل کند. معماری Cosmos متشکل از چندین بلاک چین مستقل است که Zones نامیده می شوند و به یک بلاک چین مرکزی بنام Hub متصل هستند.

بر طبق وایت پیپر : “Zone ها قدرت خود را از Tendermint Core می گیرند که یک موتور اجماع دارای عملکرد بالا، با ثبات و چیزی شبیه به PBFT ایمن را فراهم می آورد که با توجه به سخت گیری هایی که در زمینه فورک وجود دارد، این سیستم رفتار عاملان بدکار را به تاخیر می اندازد. الگوریتم اجماع Tendermint Core`s BFT به خوبی با مقیاس گذاری بلاک چین های گواه اثبات سهم عمومی تناسب دارد.”

قبل از وارد شدن به جزئیات بیشتر بیایید با اعضای تیم آشنا شویم.

تیم پشت بلاک چین Cosmos 

Cosmos

Cosmos توسط (Interchain Foundation (ICF پشتیبانی می شود. ICF برای توسعه با تیم Tendermint قرارداد بسته است.

Tendermint و به بیان گسترده تر Cosmos تیم برجسته ای در پشت خود دارد. بیایید با اعضای اصلی آشنا شویم.

Jae Kwon: او مدیر عامل و بنیان گذار Tendermint است. او قبلا مجموعه I done this را بنیان گذاری کرده بود که یک اپلیکیشن بهره وری برای تیم ها می باشد. او همچنین مشارکت های زیادی با پروژه های متعددی مانند Scramble.io، Flywheel networks و Yelp انجام داده است. Ethan Buchman: او مدیر ارشد فناوری و یکی از بنیان گذاران است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه Guelph می باشد و بیش از ۲ سال تجربه کار به عنوان دانشمند محقق را دارد. اولین کار او در بلاک چین با Eris Industries بود و به سال ۲۰۱۴ برمی گردد. Peng Zhong: او رئیس بخش طراحی است. او به توصیف خودش خود آموخته ای با بیش از ۷ سال تجربه کاری به عنوان توسعه دهنده کل بسته JavaScript برای Nylira بوده است که یک سازمان توسعه شبکه است. Tendermint نیروی محرکه بلاک چین Cosmos

Tendermint جایگزینی برای PBFT یعنی Practical Byzantine Fault Tolerance می باشد. سیستم BFT نوعی سیستم است که مشکل Byzantine General را به طور موفقیت آمیز پاسخ داده است.

مشکل ژنرال های بیزانس (Byzantine Generals) چیست؟

Cosmos

تصور کنید که تعدادی از ژنرال های بیزانس وجود دارند و می خواهند به یک شهر حمله کنند. آنها با دو مشکل مجزا مواجه هستند:

۱- ژنرال ها و سرباز هایشان خیلی از هم دور هستند و بنابراین تمرکز قدرت غیر ممکن است که این حمله هماهنگ شده را خیلی سخت می کند.

۲- این شهر ارتش بزرگی دارد و تنها روش برای برنده شدن این است که همه آنها همزمان حمله کنند.

به منظور هماهنگی موفقیت آمیز، نیرو های سمت چپ قلعه پیامی را به نیرو های سمت راست قلعه می فرستند و در آن پیام می گویند که “چهارشنبه حمله کنید” و پیام رسان از میان شهر به نیرو های سمت چپ برگردانده می شود. در اینجاست که با مشکل مواجه می شویم.

اتفاقاتی برای پیام رسان بیچاره روی می دهد و دستگیر و کشته می شود. پیام رسان توسط اعضای این شهر با فرد دیگری عوض می شود. این امر باعث مداخله اطلاعاتی می شود و نتیجه آن حمله ناهماهنگ و شکست می باشد.

این مثال به وضوح برای بلاک چین هم کاربرد دارد. این زنجیره، شبکه بزرگی می باشد. چگونه اعتماد وجود دارد؟ اگر شما چهار اتر را از کیف پول خود برای فردی ارسال کنید، چگونه می دانید که فردی در شبکه جاسوسی و مداخله نمی کند و ۴ اتر را به ۴۰ اتر تغییر نمی دهد؟

آنچه که این ژنرال ها نیاز دارند مکانیزم اجماع می باشد که می تواند ارتش آنها را مطمئن کند که علی الرغم همه موانع به صورت دسته جمعی حمله خواهند کرد. Tendermint یکی از این مکانیزم های اجماع می باشد. یک ویژگی دیگر Tendermint که ان را تبدیل به یک الگوریتم خوب BFT می کند، مسئولیت پذیری در برابر فورک می باشد. سیستم های حال حاضر بیت کوین و اتریوم خیلی در برابر فورک مسئولیت پذیر نیستند. فورک ها باز هم می توانند در بیت کوین روی دهند همچنان که بیت کوین کش به وجود آمد و همچنین همه ما در مورد انشعاب ننگین اتریوم و اتریوم کلاسیک می دانیم.

داشتن یک سیستم پاسخگو در برابر فورک، این اطمینان را ایجاد می کند که عامل های بدکار از طریق اقدامات خود قادر به ایجاد شکاف در سیستم نخواهند بود. این همچنین احتمال حمله خرج شدن دوباره را کاهش می دهد.

تعریف برخی از اصطلاحات درTendermint

Tendermint یک مکانیزم اجماع BFT است که ساده، دارای عملکرد بالا و مسئول در برابر فورک است. اجازه دهید ابتدا با تعدادی از اصطلاحات مورد استفاده در این حوزه آشنا شویم:

یک شبکه متشکل از تعداد زیادی نود (node) می باشد. نود هایی که به یک نود خاص متصل هستند، همتا های آن نود خاص نامیده می شوند. مکانیزم اجماع در ارتفاع بلاک خاصی روی می دهد. فرآیند تعیین بلاک بعدی متشکل از دور های متعددی است. یک دور متشکل از مراحل زیادی است که شامل NewHight، Propose، Prevote، Precommit و Commit می باشند. هر مرحله یک Roundstep یا فقط یک Step نامیده می شود. یک نود گفته می شود که در فلان ارتفاع، دور و Step قرار دارد که گاها Step آن را حذف می کنند و تنها ارتفاع و دور را ذکر می کنند. Prevote یا Precommit به معنی از قبل رای دادن برای چیزی است. وقتی یک بلاک بزرگتر از 3/2 Prevote ها در (H,R) می شود، سپس گواه اثبات تغییر قفل (PoLC) نامیده می شود. ماشین مرحله ای چیست؟

ماشین مرحله ای (State Machine) را می توان به عنوان موتور پروتکل Tendermint تلقی کرد. نمودار زیر تصور خوبی را در مورد آن به شما خواهد داد:

Cosmos

حال بیایید ببینیم که در این ماشین مرحله ای چه می گذرد. مراحلی را که هر دور از آنها می گذرد به یاد دارید؟ آنها شامل NewHight، Propose، Prevote، Precommit و Commit بودند. در میان این مراحل، Propose، Prevote و Precommit متشکل از یک دور هستند، در حالی که دو مرحله دیگر متشکل از دو دور مخصوص هستند. در یک سناریوی ایده آل، انتقال مراحل مانند زیر انجام می شود:

NewHeight -> (Propose -> Prevote -> Precommit)+ -> Commit -> NewHeight ->…

اما این مکانیزم همیشه به این صورت کار نخواهد کرد. قبل از اینکه بلاک کار را انجام دهد، ممکن است دور های زیادی مورد نیاز باشد. دور های متعدد بنا به دلایل زیر ممکن است لازم باشند:

پیشنهاد دهنده (Proposer) تعیین شده ممکن است غایب باشد. بلاک پیشنهاد شده (Proposed) ممکن است نامعتبر باشد. بلاک ممکن است به موقع گسترش پیدا نکرده باشد. ۲/۳ از Prevote ها به موقع توسط نود های اعتبار بخش دریافت نشده اند. اگرچه ۲/۳ + از Prevote ها برای پیشرفت به مرحله بعدی ضروری هستند، حداقل یک اعتبار بخش ممکن است رای داده باشد و یا به هدف خرابکاری برای چیز دیگری رای داده باشد. کمتر از ۲/۳ از Precommit ها برای بلاک دریافت نشده اند، حتی ممکن است Prevote ها هم رسیده باشند.

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

در خلال هر مرحله چه روی می دهد؟

حالا اجازه دهید نگاهی به هر مرحله بیاندازیم و ببینیم که چگونه کل این چیز ها در کنار هم قرار می گیرند.

Propose

در این مرحله، پیشنهاد دهنده تعیین شده یعنی نود انتخاب شده بلاکی را برای اضافه شدن در ارتفاع و دور خاصی پیشنهاد می دهد. این مرحله به یکی از دو روش زیر به پایان می رسد:

بلاک مورد نظر انتخاب شده و وارد مرحله Prevote می شود.

زمان پیشنهاد دهنده برای انتخاب بلاک به پایان می رسد و این بلاک به هر حال وارد مرحله Prevote می شود.

Prevote

حالا وارد مرحله Prevote می شویم. در این مرحله هر اعتبار بخش لازم است که تصمیم گیری کند.

اگر به دلیلی اعتبار بخش در بلاک پیشنهادی از دور قبلی محبوس شده باشد، به طور خودکار پایان می یابد و آن بلاک منتشر می شود.

اگر اعتبار بخش پیشنهاد قابل پذیرشی برای دور حال حاضر دریافت کرده باشد، سپس Prevote امضا شده و برای بلاک پیشنهادی منتشر می شود.

اما اگر چیز مشکوکی در رابطه با پیشنهاد پیدا شود و یا اصلا هیچ پیشنهادی دریافت نشود (مثلا اگر زمان پیشنهاد دهنده به پایان رسیده باشد)، در این حالت Prevote به صورت nil (صفر) امضا خواهد شد.

هیچ گونه محبوس شدن بلاکی در خلال این مرحله روی نمی دهد.

در خلال این مرحله، همه نود ها اقدام به انتشار Prevote ها در سراسر سیستم می کنند که این کار از طریق پروتکل gossip انجام می شود.

Precommit

حال به مرحله آخر دور می رسیم که Precommit نامیده می شود. به محض ورود به این مرحله، اعتبار بخش ها با انتشار Prevote های خود شروع به پیاده سازی تصمیمات خود می کنند. در این حالت یکی از سه سناریوی زیر ممکن است اتفاق بیافتد:

اگر اعتبار بخش بیش از ۲/۳ از Prevote ها برای بلاک های قابل پذیرش خاصی دریافت کند، سپس اعتبار بخش منقضی شده و Precommit خود را به بلاک انتشار می دهد. آنها همچنین آن بلاک خاص را تعقیب می کنند که یک اعتبار بخش در یک زمان تنها می تواند یک بلاک را تعقیب کند.

اما اگر اعتبار بخش بیش از ۲/۳ از Prevote های NUL دریافت کند، آزاد شده و Precommit ها تبدیل به NIL می شوند.

سرانجام اگر آنها اکثریت ۲/۳ را اصلا دریافت نکنند، انها منقضی نمی شوند و به تعقیب چیزی نمی پردازند.

در سراسر این مرحله، نود ها مرتبا به برقراری ارتباط در مورد Precommit ها از طریق شبکه می پردازند.

در نهایت، اگر بلاک پیشنهاد شده بیش از ۲/۳ Precommit ها را دریافت کند، به مرحله Commit می رسیم. اما اگر آنها به آن مرحله نرسند، پس آنها وارد مرحله Propose دور بعدی خواهند شد.

Commit

مرحله Commit در واقع بخشی از دور نیست. این مرحله همراه با NewHeight، یکی از دو دور مخصوص می باشد. در خلال مرحله Commit، دو وضعیت موازی بررسی می شود تا ببینند که آیا آنها انجام خواهند شد یا خیر.

ابتدا اعتبار بخش ها باید بلاکی را که توسط شبکه Precommit شده دریافت کنند. زمانی که این امر انجام شد، آنها به کار خود پایان داده و مسئولیت خود را برای انتشار انجام می دهند.

دوما آنها باید منتظر شوند تا حداقل ۲/۳  Precommit ها را برای بلاک دریافت کنند.

زمانی که چنین کاری انجام شد، بلاک مورد نظر به شبکه متعهد می گردد.

NewHeight

به سادگی ارتفاع بلاک به یک افزایش پیدا می کند و این نمایان گر این خواهد بود که بلاک اضافه شده است.

انتخاب اعتبار بخش ها

 حتما تا الان متوجه شده اید، انتخاب مجموعه ای اولیه از اعتبار بخش ها برای عملکرد Cosmos حیاتی است. اما این اعتبار بخش ها چگونه انتخاب می شوند؟

بر خلاف بیت کوین که هر فردی در هر زمان می تواند ماینر شود، اعتبار بخش ها تنها به تعدادی خواهند بود که سیستم Tendermint می تواند پذیرش نماید. از آنجا که اعتبار بخش ها به تنهایی لازم است که عملکرد های زیادی را انجام دهند، افزایش شمار اعتبار بخش ها می تواند منجر به تاخیر شود.

به همین خاطر است که Cosmos تصمیم گرفت که در روز جمع آوری وجوه تنها ۱۰۰ اعتبار بخش را انتخاب کند. تعداد این اعتبار بخش ها تا ۱۰ سال هر ساله ۱۳ درصد افزایش پیدا می کند و وقتی این تعداد به ۳۰۰ رسید دیگر بر آن افزوده نخواهد شد.

آیا Tendermint هیچ منفعتی دارد؟

همچنان که در وایت پیپر Cosmos ابراز شده:

Tendermint نوعی عملکرد استثنایی را فراهم می کند. در معیار های ۶۴ نود توزیع شده در ۷ مرکز داده در ۵ قاره، در نمونه های ابر کالا، اجماع Tendermint می تواند هزاران تراکنش را در ثانیه پردازش کند که تقریبا یک یا دو ثانیه تاخیر خواهد داشت. به طور قابل توجه ای این عملکرد خوب برای پردازش بیش از هزار تراکنش در ثانیه حتی در شدید ترین شرایط رقابتی هم حفظ می شود که اعتبار بخش ها یا به برخورد با رای های خرابکارانه می پردازند و یا آنها را انتشار می دهند.

نمودار زیر از این ادعا ها پشتیبانی می کند:

Cosmos

منافع Tendermint

Tendermint می تواند حجم تراکنشی با نرخ ۱۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه را برای تراکنش های ۲۵۰ بایت مدیریت کند.

وجود کلاینت سبک و ساده با امنیت بهتر، Tendermint را برای موبایل و استفاده های اینترنت اشیا ایده آل می کند. بر عکس، کلاینت سبک بیت کوین نیازمند کار خیلی بیشتری است و نیازمندی های بیشتری دارد که آن را در مواردی خاص غیر کاربردی می سازد.

Tendermint به نسبت فورک پاسخگو است که این حملاتی مانند خرج کردن دوباره long-range-nothing-at-stake و سانسور را متوقف می کند.

Tendermint از طریق Tendermint Core پیاده می شود که یک موتور اجماع سازگار با انواع برنامه هاست که آن اساسا می تواند هر برنامه جعبه سیاه قطعی را به یک بلاک چین دوباره ایجاد شده توزیعی تبدیل کند.

Tendermint Core از طریق یک واسطه بلاک چینی اپلیکیشن (ABCI) به برنامه های بلاک چینی متصل می شود.

مفهوم Hub و Zones، قلب بلاک چین Cosmos 

Cosmos

همچنان که قبلا بیان شد، معماری Cosmos از روش Hub و Zones دنباله روی می کند. در این روش چندین بلاک چین متوازی به یک بلاک چین Hub مرکزی متصل خواهد بود. خورشید و منظومه شمسی را در نظر بگیرید. مرکز فعالیت یا Hub برای Cosmos یک دفتر کل توزیع شده است که در آنجا کاربران فردی یا Zone ها خودشان، قادر به نگهداری توکن های خود هستند. این Zone ها می توانند از طریق Hub و با استفاده از ارتباط IBC یا Inter Blockchain با یکدیگر تعامل داشته باشند.

واضح است که به دلیل نقش مهمی که Hub در سیستم بلاک چین Cosmos بازی می کند، امنیت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به این دلیل امنیت آن توسط گروهی از اعتبار بخش های غیر متمرکز جهانی تامین می شود. این چیدمان باعث مقاومت در برابر حملات شدیدی مانند پارتیشن شبکه قاره ای و حملات حمایت شده حکومتی می شود.

همچنان که گفته شد، Zone ها به Hub متصل هستند. Zone ها با استفاده از بسته های IBC با Hub تعامل دارند. اعتبار بخش های Zone ها باید مقدار معینی از توکن های Atom را در داخل Hub ها نگه دارند. اگر در این حالت، Zone شروع به اقدام بدکارانه کند، توکن های گرو گذاشته شده آنها کاهش می یابد.

حال که با مفاهیم Hub و Zone آشنا شدیم، بیایید نحوه تعامل آنها با یکدیگر با استفاده از IBC را مورد بررسی قرار دهیم.

IBC در Cosmos چگونه کار می کند؟ 

Cosmos

به منظور درک بهتر نحوه کار ارتباط Inter Blockchain در Cosmos، به این مثال کاربردی توجه کنید. فرض کنید شما سه بلاک چین دارید و این سه بلاک چین Hub، Zone 1 و Zone 2 می باشند. فرض کنید Zone 1 می خواهد با Zone 2 از طریق Hub و با ارسال پیامی که یک بسته نامیده می شود، تعامل داشته باشد. این قضیه در نهایت چگونه حل خواهد شد؟

مدرکی در Zone 2 یعنی زنجیره دریافت کننده ارسال می شود که نشان می دهد که Zone 1 یعنی زنجیره ارسالی در حال ارسال بسته ای به Zone 2 می باشد.

برای اینکه Zone 2 قادر باشد که آن مدرک را دریافت کند، باید بتواند در ارتباط با هدر بلاک های Zone 1 باقی بماند.

IBC در دو تراکنش تقسیم می شود که یکی از آنها تراکنش IBCBlockCommitTx می باشد که بلاک چین را قادر می کند تا به هر مشاهده گری جدید ترین هش بلاک خود را ثابت کند.

تراکنش دوم IBCPacketTx می باشد.  این تراکنش باعث می شود که بلاک چین اثبات کند که بسته مورد نظر در واقع توسط زنجیره در حال ارسال و از طریق Merkle-Proof به هش بلاک اخیر ارسال شده است.

چرا این کار انجام می شود؟ چرا IBC به دو بخش منشعب می شود؟ در Cosmos، Zone ها مدل های توکنی، اقتصاد و سیستم مدیریتی مستقلی دارند. این خیلی جالب است اما ارتباطش با این قضیه چیست؟

تقسیم کردن IBC به دو بخش به مکانیزم native-fee-market در Zone 2 اجازه می دهد که بسته های اعزامی را بدون تحمیل هیچ محدودیتی بر Zone 1 تعیین کند و مشخص شود که آنها چه تعداد بسته را می توانند بفرستند.

یک معامله بین دو کشور را در نظر بگیرید. فرض کنید کشور اول در حال فرستادن مقداری آهن، زغال سنگ و طلا به کشور دوم است. کشور اول خبر ندارد که کشور دوم زغال سنگ را ممنوع کرده است. فرض کنید از طریق یک کشور سوم، کشور اول می تواند هر چه را که بخواهد ارسال نماید و کشور دوم هم بتواند هر چیز را که بخواهد دریافت نماید.

توکن Atom

توکن بومی مورد استفاده در بلاک چین Cosmos، Atom نام دارد. Atom طراحی نشده تا واسطه مبادله و یا ذخیره ارزش باشد. این توکن صرفا برای پول گرو گذاشتن در بلاک چین Cosmos مورد استفاده قرار می گیرد.

بنا بر اظهارات Smith+Crown، توکن های Atom بعد از فروش عمومی فورا نقد نخواهند شد. زمانی که این توکن ها ایجاد شدند، در خلال دو سال با یک نرخ ثابت در ساعت واگذار خواهند شد. با وجود این نرخ واگذاری برای دو سال، اگر در فروش ۵ میلیون دلار جمع شود و تقریبا ۶۲۵۰۰۰ توکن ایجاد شود، آنها با نرخ ۳۵.۶ توکن Atom در ساعت واگذار خواهند شد.

Cosmos در ۶ آپریل ۲۰۱۷ اقدام به جمع آوری پول کرد و ۴.۸۷ هزار بیت کوین و همچنین ۲۴۶.۸۹ هزار اتریوم را جمع آوری نمود. در نهایت تعداد ۱۶۸۴۷۵۹۶۳ توکن Atom صادر شد.

در خلال این فرآیند جمع آوری پول، توکن ها به شیوه زیر توزیع شدند:

ICF ده درصد AIB ده درصد اهدا کنندگان اولیه پنج درصد اهدا کنندگان قبل از جمع آوری پول و اهدا کنندگان بعد از جمع آوری پول ۷۵درصد

Cosmos

کارمزد های تراکنش در Cosmos

از آنجا که Zone ها می توانند توکن بومی خود را داشته باشند، اعتبار بخشان Hub می توانند هر توکنی را و یا هر ترکیب توکنی را که بخواهند به عنوان کارمزد تراکنش قبول کنند. نرخ مبادله بستگی به اعتبار بخش ها دارد و می توانند آن را خودشان تنظیم کنند اما نباید از محدوده gas بلاک بیشتر شود. ۲ درصد از کارمزد های جمع آوری شده به یک استخر ذخیره می رود، در حالی که باقیمانده در میان اعتبار بخش ها با توجه به سهمی که داشته اند، توزیع خواهد شد.

مدیریت بلاک چین Cosmos

می توانید تصور کنید که با سیستمی مانند Cosmos، داشتن یک مدل مدیریتی سخت گیرانه کاملا اساسی است. اعتبار بخش ها در نهایت مسئول سلامت و موفقیت سیستم می باشند. تغییرات در اکوسیستم Cosmos از طریق رای گیری توسط اعتبار بخش ها انجام می شود. قبل از اینکه رای گیری صورت بگیرد، شرایط خاصی لازم است که محقق شود:

اعتبار بخش ها باید مقدار معینی توکن را در گرو نگه دارند که می تواند Atom و یا ترکیبی از توکن های مختلف باشد.

اگر اعتبار بخش ها به موقع برای یک پیشنهاد رای ندهند، مجازات آنها غیر فعال شدن برای مدت زمانی خاص خواهد بود.

برای هر پیشنهاد، رای دهندگان ممکن است یکی از رای های زیر را بدهند:

(بله) – (بله با اجبار) – (خیر) – (خیر با اجبار) – (امتناع)

بر اساس رای های بالا، سناریو های زیر امکان پذیر است:

اگر اکثریت به پیشنهاد رای بله یا بله با اجبار بدهند، پیشنهاد تصویب می شود.

اگر اکثریت به پیشنهاد رای خیر یا خیر با اجبار بدهند، پیشنهاد رد خواهد شد.

در ضمن کمتر از ۱/۳ رای دهندگان می توانند تصمیم اکثریت را با اجبار وتو کنند.

اگر اکثریت قاطع وتو شود، همه افراد مشارکت کننده با از دست دادن یک روز کارمزد بلاک مجازات خواهند شد. علاوه بر آن، طرفی که تصمیم اکثریت را وتو کرده است با از دست دادن ۰.۱ درصد از توکن های Atom خود مجازات خواهند شد.

کاربرد های بلاک چین Cosmos

Cosmos کاربرد های بسیار جالبی دارد:

صرافی غیر متمرکز: از آنجا که بلاک چین Cosmos بلاک چین های زیادی را با یکدیگر ارتباط می دهد، به راحتی می تواند باعث تعامل اکوسیستم های مختلف با یکدیگر شود. این چیدمانی عالی برای یک صرافی غیر متمرکز است.

تراکنش های بین زنجیره ای (Atomic swap): به طور مشابه، یک Zone می تواند از خدمات Zone دیگر از طریق Hub در Cosmos نفع ببرد.

مقیاس پذیری اتریوم: این یکی از مهمترین کاربرد ها می باشد. هر Zone مبتنی بر EVM که به Hub متصل است، با توجه به این معماری نیروی محرکه خود را از سیستم اجماع Tendermint می گیرد. این باعث می شود که Zone ها سریعتر توسعه پیدا کنند.

نتیجه گیری

Cosmos و Tendermint هر دو از جالب ترین پروژه های موجود هستند. آنها سطح جدیدی از مقیاس پذیری و قابلیت همکاری را برای بلاک چین ها به ارمغان می آورند، چیزی که در حال حاضر به شدت مورد نیاز است. فقط زمان مشخص می کند که این پروژه از لحاظ قابلیت همکاری در چه سطحی نسبت به رقبای خود مانند کاردانو، AION، ICON و غیره قرار خواهد داشت.

اما این فناوری کاملا جذاب است و به نظر می رسد که تیم مشتاق و وفاداری در پشت آن باشد. امیدواریم که آنها همه اهداف خود را پیاده کنند. برای پذیرش سریعتر ارز های دیجیتال مسائلی مانند مقیاس پذیری و قابلیت همکاری باید حل شوند. شاید بلاک چین Cosmos راه را برای انجام این مهم باز کند.


راهنمای جامع بلاک چین Cosmos و توکن ATOM، انقلابی در مقیاس پذیری و تبادل
جایگزین بایننس
جایگزین امن بایننس
جایگزین صرافی بایننس
بهترین جایگزین بایننس
جایگزین بایننس binance
جایگزین binance
تجارت ارز دیجیتال

اخبار بیت کوین

بیت کوین

sitemap sitemap1 sitemap2 sitemap3 sitemap4
ثبت نام ارز دیجیتال ثبت نام مجوز استخراج ارز دیجیتال آموزش گرفتن مجوز ماین کردن بیت کوین نحوه گرفتن مجوز استخراج بیت کوین مراحل دریافت مجوز استخراج بیت کوین هزینه گرفتن مجوز استخراج ارز دیجیتال خرید ارز تلگرام مراحل دریافت مجوز استخراج بیت کوین چجوری مجوز استخراج ارز دیجیتال بگیریم ؟ فروش ارز تلگرام قیمت ارز تلگرام بهترین کیف پول بیت کوین bitcoin wallet آموزش تصویری گرفتن مجوز استخراج ارز دیجیتال چگونگی اخذ مجوز استخراج ارز دیجیتال در ایران