هش ریت یا نرخ هش (Hash Rate) چیست؟

اگر به تازگی وارد دنیای رمزارزها شده‌اید، باید بدانید که مفهوم عبارت هش ریت یا نرخ هش (Hash Rate) چیست و چه اهمیتی دارد. علاوه‌براین، باید از اثرات میزان قدرت هَش در فرآیند استخراج آگاه شوید. اگر درخصوص هشریت یک دستگاه اطلاعات کافی داشته باشید، راحت‌تر می‌تواند برای استخراج رمزارز مناسب تصمیم‌گیری کنید. در این مقاله میکوشیم تا به شما شرح دهیم که هش ریت چیست، چه اهمیتی دارد و تاثیرات هزینه‌ی برق بر میزان سودآوری شما چقدر خواهد بود.

 

هش چیست

برای سهولت درک این مطلب بگذارید ابتدا تعریفی کوتاه از مفهوم ریاضی تابع داشته باشیم. یک تابع به مثابه ماشین و یا دستگاهی عمل میکند که در ازای دریافت یک یا چند ورودی، یک یا چند خروجی متناظر با آن را تولید میکند و در این میان با انجام عملیات ریاضی، ورودی یا ورودی‎ها را به خروجی یا خروجی‎های متناظرشان تبدیل میکند. بطوریکه باید گفت یک هش، در واقع خروجی تابع هَش میباشد.

به عبارت دیگر، در علم ریاضیات و کامپیوتر، برای ناخواناکردن و رمزنگاری اطلاعات و یا تبدیل و یکسان‌سازی داده‌ها با حجم و اندازه‌های متفاوت به یک اندازه خاص از الگوریتمی به نام هَش یا درهم‌ساز استفاده میکنند. برای درک بهتر مفهوم هَش بیائید باهم یک مثال ساده را بررسی کنیم.

تصور کنید که قصد خرید هدیه‌ای را برای دوستان خود دارید. برای این منظور شما ۹ هدیه‌ی متفاوت خریداری نموده و قصد دارید که هدیه‌ها را بدون پارتی بازی بین دوستان خود تقسیم کنید. در این موقعیت میتوانید به راحتی از الگوریتم هش بهره ببرید. به این صورت که مثلاً تاریخ تولد هر یک از دوستان‌تان را پیدا نموده و رقم‌های آن را آن قدر باهم جمع می‌کنید تا به یک عدد یک رقمی برسید.

به‎عنوان مثال فرض کنید مریم روز ۲۲ مهرماه ۱۳۶۱ به دنیا آمده است. یعنی ۱۳۶۱/۷/۲۲. با جمع کردن رقم‌های آن ۲+۲+۷+۱+۶+۳+۱ به عدد ۲۲ خواهیم رسید و دوباره با جمع ۲+۲ به عدد ۴ می‌رسیم. بنابراین هدیه شماره ۴ را به مریم می‌دهیم.

همین کار را برای بقیه هم انجام می‌دهیم. مثلاً احسان متولد ۱۱ مرداد ۱۳۶۴ است. اگر همین الگوریتم را برای احسان انجام دهیم به عدد ۳ می‌رسیم و هدیه شماره ۳ را به احسان می‌دهیم. توجه کنید که با استفاده از این الگوریتم ممکن است به عدد یک‌سانی برای دو یا چند نفر از دوستان‌تان برسید.

 

هش ریت یا نرخ هش (Hash Rate) چیست؟

 

در مثال فوق، دیدید که چگونه با یک الگوریتم ساده، تاریخ تولد به یک عدد یک رقمی تبدیل شد. با این الگوریتم، تاریخ تولد دیگر در عدد آخر معلوم نیست. با همین روش می‌توان هر عددی را به یک عدد یک رقمی تبدیل کنید. این الگوریتم مثال بسیار ساده‌ای از یک الگوریتم هَش بود. در علم کامپیوتر و رمزنگاری الگوریتم‌های پیچیده‌تری برای این منظور استفاده می‌شوند که علاوه‎بر تبدیل اطلاعات به اندازه‌ی خاص، خصوصیات زیر را نیز دارا میباشند:


هش ریت یا نرخ هش (Hash Rate) چیست؟
جایگزین بایننس
جایگزین امن بایننس
جایگزین صرافی بایننس
بهترین جایگزین بایننس
جایگزین بایننس binance
جایگزین binance
تجارت ارز دیجیتال

اخبار بیت کوین

بیت کوین

sitemap sitemap1 sitemap2 sitemap3 sitemap4
ثبت نام ارز دیجیتال ثبت نام مجوز استخراج ارز دیجیتال آموزش گرفتن مجوز ماین کردن بیت کوین نحوه گرفتن مجوز استخراج بیت کوین مراحل دریافت مجوز استخراج بیت کوین هزینه گرفتن مجوز استخراج ارز دیجیتال خرید ارز تلگرام مراحل دریافت مجوز استخراج بیت کوین چجوری مجوز استخراج ارز دیجیتال بگیریم ؟ فروش ارز تلگرام قیمت ارز تلگرام بهترین کیف پول بیت کوین bitcoin wallet آموزش تصویری گرفتن مجوز استخراج ارز دیجیتال چگونگی اخذ مجوز استخراج ارز دیجیتال در ایران