قرارداد آتی بیت کوین چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

قرارداد آتی بیت کوین (Bitcoin FUTURES)

 

قرارداد آتی چیست؟

قرارداد آتی عبارت است از قراردادی برای خرید یا فروش یک دارایی در قیمتی و تاریخی مشخص در آینده.

زمانی که قرارداد معاملات آتی امضاء میشود، دو طرف متعهد میشوند که خرید یا فروش را دقیقاً با قیمتی که در قرارداد ذکر شده است انجام بدهند و توجهی به قیمت واقعی دارایی مورد معامله در زمان سر رسید قرارداد نخواهند داشت.

هدف این قرارداد کسب سود حداکثری نیست، بلکه ابزاری برای مدیریت ریسک است. اغلب در بازارهای مالی برای جلوگیری از ریسک تغییرات قیمت دارایی‌هایی که بطور منظم خرید و فروش میشوند از این نوع قراردادها استفاده میکنند.

 

چگونگی عملکرد قراردادهای آتی

این قراردادها بر دو قسم‌اند: بلند و کوتاه

اگر شما قرارداد بلند را انتخاب کنید در واقع پذیرفته‌اید که خرید دارایی را با قیمتی که در قرارداد مشخص شده است، پس از انقضای تاریخ قرارداد انجام بدهید. اگر قرارداد کوتاه مدنظرتان باشد، شما با فروش دارایی طبق قیمتی که در قرارداد آمده است، پس از انقضای تاریخ قرارداد موافقت کرده‌اید. برای درک بهتر این مسئله یک مثال میزنیم.

یک شرکت خطوط هوایی را در نظر بگیرید که برای مصون ماندن از افزایش قیمت سوخت، تصمیم به عقد قرارداد آتی میگیرد. با فرض قیمت ۲ دلار به ازای هر گالن سوخت، یک شرکت انتظار دارد که قیمت سوخت افزایش پیدا کند و یک قرارداد سه ماهه برای خرید ۱۰۰۰ گالن سوخت عقد میکند بنابراین ارزش این قرار داد ۲۰۰۰ دلار است. اگر سه ماه بعد زمانی که تاریخ قرارداد منقضی میشود، قیمت سوخت ۳ دلار باشد این شرکت هواپیمایی ۱۰۰۰ دلار صرفه‌جویی کرده است. تامین کنندگان سوخت نیز از بستن چنین قراردادی خرسند هستند چراکه ثبات بازار سوخت را تضمین میکند، حتی زمانی که قیمت بالا میرود. از سوی دیگر اگر قیمت به شکل ناگهانی افت کند باز هم این قرارداد از منافع تامین کنندگان سوخت محافظت میکند. در این مثال طرفین قرارداد در برابر تغییرات قیمت سوخت از منافعشان حفاظت کرده‌اند.

سرمایه‌گذاران نیز ترجیح میدهند از این نوع قراردادها بعنوان مکانیزمی محافظتی استفاده کنند. آنها تعمداً قراردادهای بلند را در زمان افت قیمت یک کالا برمیگزینند. زمانیکه قیمت افزایش پیدا میکند قرارداد ارزشمندتر خواهد شد و سرمایه‌گذاران میتوانند قبل از انقضای تاریخ آن، قرارداد را با قیمتی بالاتر به سرمایه‌گذار دیگری واگذار کنند.

 

قرارداد آتی بیت کوین

قراردادهای آتی صرفاً برای دارایی‌های فیزیکی کارکرد ندارند آنها میتوانند برای دارایی‌های مالی نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

قرارداهای آتی بیتکوین براساس قیمت این رمزارز تنطیم میشوند و کسانی که رویای دستیابی به سود را در سر می‌پرورانند، میتوانند بر سر قیمتی که تصور میکنند معادل ارزش بیتکوین در آینده خواهد بود به اصطلاح شرط ببندند.

علاوه‌براین، قراردادهای آتی این امکان را فراهم میکنند که سرمایه‌گذاران بدون اینکه در واقعیت بیتکوینی داشته باشند بر سر قیمت آن گمانه‌زنی کنند. این امر دو نتیجه عمده دارد:


قرارداد آتی بیت کوین چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟
جایگزین بایننس
جایگزین امن بایننس
جایگزین صرافی بایننس
بهترین جایگزین بایننس
جایگزین بایننس binance
جایگزین binance
تجارت ارز دیجیتال

اخبار بیت کوین

بیت کوین

sitemap sitemap1 sitemap2 sitemap3 sitemap4
ثبت نام ارز دیجیتال ثبت نام مجوز استخراج ارز دیجیتال آموزش گرفتن مجوز ماین کردن بیت کوین نحوه گرفتن مجوز استخراج بیت کوین مراحل دریافت مجوز استخراج بیت کوین هزینه گرفتن مجوز استخراج ارز دیجیتال خرید ارز تلگرام مراحل دریافت مجوز استخراج بیت کوین چجوری مجوز استخراج ارز دیجیتال بگیریم ؟ فروش ارز تلگرام قیمت ارز تلگرام بهترین کیف پول بیت کوین bitcoin wallet آموزش تصویری گرفتن مجوز استخراج ارز دیجیتال چگونگی اخذ مجوز استخراج ارز دیجیتال در ایران